Dijital Reklamcılık

Günümüzde, dijital reklamcılık firma veya marka bilinirliği açısından bir opsiyon değil, zorunluluk haline gelmiştir. Gelişen sektörle birlikle 2000’li yıllarda televizyon ve radyo reklamları yerini dijital reklama bıraktı. Şuan hali hazırda tüketicilere ulaşmak için en etkili reklam yöntemi dijital pazarlamadır. Dijital reklamın bir diğer avantajı ise ölçülebilir ve seçilebilir olmasıdır. Yani şunu demek istiyoruz; eskiden bir gazeteye verdiğiniz ilanı kaç kişiye gözüktüğünü ve kimlere ulaştığını bilemezdiniz. Çağımızın reklam trendi dijital reklam ise verdiğiniz reklamı gören kişi sayısını görebilir hatta reklamın gösterileceği kitleyi seçebilirsiniz.(örneğin 20-30 yaş arası, bekar, erkekler)

Dijital pazarlama da kendi içinde kollara ayrılır. Konuyu uzatmadan kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse;

Google Adwords

Ülkemizde, her 100 kişiden 94’ü arama motorları tarafından aratılan bir aramayı Google ile aratmaktadır. Dolayısıyla Google’da ilk sıralarda çıkmak oldukça önemlidir. Bu doğrultuda hedeflediğimiz anahtar kelimeye uygun Google adwords reklamı vererek ilk 4 sırada çıkabiliriz.

Google adwords reklamı
Google adwords reklama bir örnek – Google’a kurşun kalem yazınca reklam veren siteler en üstte reklam etiketiyle sonuç bulundu

Display Reklamlar (Banner Reklam)

Kısaca bahsetmek gerekirse, sizin sektörünüzle alakalı kişilerin yoğun olduğunu bir sitenin reklam alanına verilen görsel(banner) reklamdır.  

Display reklamı
Display reklama bir örnek – Bir sitedeki Pantene şampuan reklamı

Sosyal Medya Reklamları

Çok etkili ve diğerlerine oranla doğru entegrasyon ile daha az maliyetli reklam yöntemidir. Örneğine her gün rastladığınız facebook, instagram reklamları bunlara en güzel örnektir. Bir diğer husus ise kitlenize uygun platform seçilmesi reklamınızın başarısı açısından hayati faktördür.

sosyal medya reklamı
İnstagram’da bir sosyal medya reklamı

Dijital Mobil Reklamlar

Mobil uygulamalar üzerinden kitlemize ulaştığımız bir diğer dijital reklam yöntemidir. Mobil kullanıcıları hedeflediğimizde kullandığımız etkin bir yöntemdir.

Mobil reklam
Maçkolik uygulamasında Çiçeksepeti.com’un bir mobil reklamı

Dijital Video Reklamlar

Video sitelerinde kesinlikle denk geldiğini düşündüğümüz dijital reklam türüdür. Bir video arası veya yeni bir video başlangıcında kullanıcılara gösterilir.

Video reklamı
Youtube videosu izlerken video ortasında çıkan bir Godaddy reklamı

PPC reklamlarda tık başına ödeme yapılırken, CPM reklamda ise gösterim başına ödeme yapılır. Kitlenize, ürününüze ve hazırladığınız reklam görseline göre birini seçebilir ve uygun maliyetlere çok faydalı reklam yapabilirsiniz.

Dijital Reklamların günümüzde bu kadar etkili olmasında sebep; geleneksel reklama nazaran ucuz olmasıdır. Eskiden büyük çaplı firmalar tv reklamı verirken, küçük işletmeler seyretmekle yetiniyordu şimdi ise günlük 10 tl bile reklam bütçesi olan bir işletme ufakta olsa reklam verebilir. Bir diğer durum ise artık kullanıcılar günün çoğunu bilgisayar veya telefonda internette geçiriyor. Dijital reklamın bu kadar etkili olmasına şaşırmamak gerek. Dijital reklamın bir diğer avantajı ise lokal yani ‘’bölgeye özel’’ reklam verilebiliyor olması. Bu bizim ne gibi avantajımıza diye soran varsa? Şöyle açıklamak isteriz. Örneğin siz İstanbul Kadıköy’de bir çiçekçisiniz. Bu gibi firmalar ile çalışırken reklam politikamızı bölgeye göre konumlandırıyoruz. Yani sadece Kadıköy’de olan kullanıcılar reklamınızı görüyor. Böylelikle reklam bütçenizi sizin hedeflemediğiniz bir kitleye göstermeyerek paranızı çöpe atmaktan kurtarılıyor. Rakipleriniz belki de siz bu yazıyı okurken dijital reklam vermiş; marka tanınırlığını arttırmakla ve satışlarıyla uğraşmakla meşgul olabilir. Sizde büyümek ve marka bilinirliğinizi arttırmak adına bizimle iletişime geçerek dijital dünyaya bir adım atabilirsiniz.

Doğru insanlar bir araya geldiklerinde, problemler fırsatlara dönüşebilir. Robert Redford